صفحه نخست / بدنسازی | ورزش / تغذیه ورزشی و تغذیه بدنسازی
تغذیه ورزشی و تغذیه بدنسازی
تغذیه ورزشی و تغذیه بدنسازی

تغذیه ورزشی و تغذیه بدنسازی

> رژیم لاغری سریع <

تغذیه بدنسازی و ورزشی :

با توسعه روز افزون ورزش حرفه ای و افزایش جوایز مسابقات ورزشی و بدنسازی، تعداد ورزشکاران و بدنسازان رو به افزایش است . امروزه ورزشکاران در همه رده های سنی مشاهده می شوند حتی افرادی در سنین ۶۰ و ۷۰ سالگی نیز در مسابقات حرفه ای شرکت می کنند و در رده سنی خود جدیت غیر قابل باوری دارند . این توسعه ورزشی همراه با خود نیاز به دانش تغذیه ورزشی و بدنسازی را نیز ایجاد کرده است که البته اشتباهات بسیاری در دانش تغذیه ای و حتی تمرینی ورزشکاران و بدنسازان دیده می شود که البته با هدف رسیدن به نهایت آمادگی لازم حین مسابقه این دانش اشتباه استفاده و اجرا می شود .امروزه حتی یک ناظر بیرونی هم می تواند مکمل های غذایی و ورزشی فراوانی که تحت عنوان افزایش دهند انرژی،توان و یا تسهیل کننده ریکاوری بازاریابی و فروخته می شوند را تشخیص دهد . اغلب این محصولات فاقد سند علمی و تحقیقات لازم برای اثبات کارآیی خود بوده و بخش عمده ای از آن ها تنها هدر دهنده پول ورزشکار خواهند بود و اگرچه جیب شرکت های سازنده را پر خواهند نمود ولی کمکی به روند آماده سازی و افزایش استقامت و عملکرد ورزشکار نخواهند کرد . حتی تاریخ ورزش و بدنسازی سرشار از مثال های گوناگونی است که مصرف این مکمل ها مضر و در مواردی مرگبار بوده اند که البته این موارد تنها محدود به کشور های خارجی نبوده و در ایران نیز موارد بسیاری از آسیب و حتی مرگ و میر ورزشکاران مشاهده شده است . حتی مشاهده شده است بسیاری از ورزشکاران علی الخصوص مبتدی ها برای رسیدن سریع به سطوح بالاتر آمادگی جسمانی به تقلید از ورزشکاران حرفه ای این مکمل ها را جایگزین غذای اصلی خود می کنند و این شروع یک فاجعه است که منجر به آسیب های ناشی از اور ترینینگ یا Over Training وسوء تغذیه و  استرس های روانی و انواع آسیب کوتاه مدت و بلند مدت به سطح سلامت عمومی ورزشکاران خواهد گردید .

مکمل ورزشی :

با توجه به افزایش روزمره جوایز ورزشکاران حرفه ای تمایل برای قهرمانی با فرمول های سریع السیر و معجزه آسا و اکسیر های شفا بخش سبب شده است که ورزشکاران دید منطقی و درستی به تغذیه ورزشی نداشته باشند و اغلب از روی احساس و شنیده ها تصمیم به تنظیم برنامه ورزشی خود بگیرند و این نکته ایست که بازاریابان مکمل ها غذایی آن را به خوبی می دانند : اهداف بسیار مستعد . اگرچه برخی از این مکمل ها پشتوانه علمی و تحقیقاتی دارند ولی بسیاری از آنها فاقد پشتوانه علمی اند . تاریخ علم ورزش و بدنسازی مملو از دانسته های اشتباهی است که به عنوان دانش تلقی شده اند ولی کاملا اشتباه است . به عنوان مثال رابطه بین یک رژیم غذایی پر پروتیین و عملکرد ورزشی ایده آل در اغلب موارد تصوری اشتباه است اگرچه ورزشکاران،بدنسازان و مربیان بسیاری به اشاعه این اشتباه می پردازند . یا به عنوان مثالی دیگر مصرف آب فراوان به هنگام ورزش هوازی است طولانی مدت در ورزشکاران مبتدی که برای مسابقه آماده می شوند نظیر آنچه در ماراتون بوستون در آمریکا رخ می دهد است که ریسک هایپوناترمی یا کاهش مقادیر سدیم خون را سبب می شود و منجر به افت عملکرد ورزشکار می شود . نکته جالب این است که بسیاری از ورزشکاران و حتی سایت ها و روزنامه ها این جمله اخیر را دلیلی بر عدم مصرف آب در حین فعالیت ورزشی طولانی مدت در نظر می گیرند و حتی برخی از مربیان به ورزشکاران توصیه می کنند که خطر دهیدراتاسیون جدی نبوده و نیاز به  نوشیدن آب ندارید و آثار زیان بار این نادانی سبب آن خواهد شد که فرد به دنبال عدم نوشیدن مایعات کافی در معرض دهیدراتاسیون و سکته قرار خواهد گرفت .

البته نوشته های فوق به این معنی نیست که بترسید ، بلکه دریچه ای را برای شما گشودیم تا نسبت به باورهای ورزشی خود به دیده شک بنگرید و سلامتی خود را دست هرکسی نسپارید . چه بسا ورزشکاران بسیاری که با یک اشتباه کوچک سبب پایان پیش از مدت دوره فعالیت ورزشی خود شده اند حال آنکه اگر کمی بیشتر دقت می کردند می توانستند شاهد ادامه فعالیت خود در عرصه بدنسازی و ورزش باشند .

> لاغری شکم با مزوتراپی لاغری <

درباره دکتر حسین باقری

حسین باقری ، پزشک هستم و ورزشکار ، پزشک ورزشی ، مربی رسمی فدراسیون بدنسازی ، عضو رسمی انجمن پزشکان ورزشی ، پزشک رسمی فدراسیون فوتبال ، علاقمند به تکنولوژی ، مشاور چندین باشگاه بدنسازی در تهران

بررسی

استروئید آنابولیک یا استرویید آنابولیک Anabolic Steroids چیست ؟

استروئید آنابولیک یا استرویید آنابولیک Anabolic Steroids چیست ؟

> رژیم لاغری سریع لاغری شکم با مزوتراپی لاغری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 76 = 81