عضلات دست

> رژیم لاغری سریع <

عضلات دست

عضلات دست شما به دو بخش تقسیم می شود :

 

عضلات بخش بالایی دست و عضلات بخش پایینی دست ( ساعد ) .

بخش بالایی شامل یک استخوان است که به آن استخوان بازو  یا هومروس Humerus می گویند ، در حالی که ساعد از دو استخوان تشکیل شده : زند زبرین ( که طرف انگشت شست قرار دارد ) یا رادیوس Radius و زند زیرین ( در سمت انگشت کوچک ) یا اولنا Ulna.

آرنج یک مفصل لولایی است که از اتصال استخوان بازو با استخوان های زند زبرین و زند زیرین به وجود می آید . دو حرکت در این مفصل ایجاد می شود : خم شدن و  باز شدن .

در حرکت خم شدن آرنج ، ساعد به سمت بازو حرکت می کند و در حرکت باز شدن ،ساعد از بازو دور می شود . همچنین زمانی که در ساعد استخوان زند زبرین حول زند زیرینی می چرخد ، دو حرکت چرخش به خارج ( کف دست رو به بالا ) و چرخش به داخل ( کف دست رو به پایین ) در مفصل زند زبرین و زند زیرین رخ می دهد .

مفصل مچ دست از اتصال انتهای پایینی استخوان های ساعد و استخوان های کوچک دست به وجود می آید .

عضله دو سر بازویی یا Biceps

 

همان گونه که از نامش پیداست این عضله دو سر دارد . سر کوتاه این عضله به زائده غرابی استخوان کتف و سر دراز آن به بالای حفره دوری مفصل شانه متصل است .

هر دو سر عضله در امتداد استخوان بازو به طرف پایین آمده و حدود ۱/۵ اینچ (۳/۸۱ سانتی متر ) زیر مفصل آرنج روی برجستگی کنار داخلی استخوان زند زبرین می چسبد.

 

عضله دو سر بازویی یا Biceps
عضله دو سر بازویی یا Biceps

 

عضله دو سر بازویی سبب حرکت خم شدن مفصل آرنج و بالا آوردن دست به طرف صورت می شود . همچنین این عضله موجب چرخش خارجی ساعد می شود و باعث می شود تا کف دست به بالا بچرخد ، درست شبیه حالت گرفتن سکه از دست کسی .

علاوه بر عضله دو سر بازویی ، دو عضله دیگر نیز به نام های بازویی قدامی و بازویی زند زبرین موجب خم شدن آرنج می شوند .

عضله بازویی قدامی  یا براکیالیس عضله ای عمقی است که در زیر عضله دو سر بازویی قرار دارد و از نیمه پایینی استخوان بازو شروع شده و به استخوان زند زیرین درست در زیر مفصل آرنج متصل می شود . بنابراین عضله بازویی قدامی زند زیرین را بلند می کند ، درست همانگونه که دو سر بازویی زند زبرین را بالا می کشد .

عضله بازویی زند زبرین از انتهای بخش پایینی و بیرونی استخوان بازو آغاز شده و پس از گذشتن از ساعد در پایین ساعد درست در بالای مفصل مچ به استخوان زند زبرین می چسبد .

آناتومی عضله دو سر بازویی
آناتومی عضله دو سر بازویی

 

عضله سه سر بازویی یا Triceps

عضله سه سر بازویی سه سر یا سه بخش دارد . سر دراز از زیر حفره دوری مفصل شانه ،سر جانبی ( خارجی ) از سطح خارجی استخوان بازو و سر میانی ( داخلی ) آن از سطح میانی و خلفی استخوان بازو بلند می شود . سه سر این عضله با هم یکی می شوند و در انتهای پایینی تاندون واحدی را تشکیل می دهند که به پشت مفصل آرنج روی زائده آرنجی استخوان زند زیرین متصل می شود .

 

عضله سه سر بازویی یا Triceps
عضله سه سر بازویی یا Triceps

 

 

عضله سه سر بازویی یا Triceps
عضله سه سر بازویی یا Triceps

 

عضله سه سر بازویی سبب باز شدن آرنج می شود که این عمل دست را از صورت دور می کند . این عضله تنها عضله ای است که مفصل آرنج را راست می کند .

در حالی که سه عضله ( دو سر بازویی ،بازویی قدامی و بازویی زند زبرین ) آرنج را خم می کنند . تمام سر های عضله سه سر بازویی از مفصل آرنج می گذرند اما تنها سر دراز آن است که از زیر مفصل شانه عبور می کند .

 

آناتومی عضله سه سر بازویی
آناتومی عضله سه سر بازویی

عضلات ساعد یا forearm

 

ساعد از توده ای حدود بیست عضله مختلف تشکیل شده و دارای دو بخش عضله جداگانه است : گروه خم کننده ها در سمت کف دست و گروه باز کننده ها در سمت مخالف ( پشت دست ) آن . تقریباً تمام بخش های گوشت آلود این عضلات در دو سوم بالایی ساعد قرار دارند .

عضلات ساعد حدوداً به طور مساوی بین آنهایی که موجب حرکت مچ دست و آنهایی که موجب حرکت انگشتان و شست  می شوند ، تقسیم شده اند .

 

عضلات ساعد یا forearm
عضلات ساعد یا forearm

 

چرخش خارجی دست حالتی است که باعث چرخش دست و قرار گرفتن کف دست رو به بالا ( حالتی شبیه به گرفتن سکه از دست کسی ) می شود و توسط عضلات چرخاننده خارجی و دو سر بازویی انجام می شود . چرخش داخلی دست ، حالتی است که دست می چرخد و کف آن رو به پایین (حالتی شبیه به انداختن سکه به دست کسی ) قرار می گیرد . این حرکت توسط عضلات درون گرداننده مدور و مربع درون گرداننده صورت می گیرد .

 

عضلات خم کننده مچ دست : کف دستی طویل ، زند زبرین قدامی ، زند زیرین قدامی

عضلات خم کننده انگشتان دست : تا کننده سطحی انگشتان دست ، تا کننده عمقی انگشتان دست ، تا کننده دراز شست دست

عضلات بازکننده مچ دست : بازکننده مچ دستی بلند و کوتاه زند زبرین ، باز کننده مچ دستی زند زیرین

عضلات باز کننده انگشتان دست :  باز کننده انگشتان دست ، باز کننده های بلند و کوتاه شسست دست ، باز کننده انگشت سبابه .

عضلات چرخاننده خارجی دست : چرخاننده های خارجی ، دو سر بازویی

عضلات چرخاننده داخلی دست : درون گرداننده مدور ، مربع درون گرداننده

آناتومی عضلات خم کننده ساعد
آناتومی عضلات خم کننده ساعد

 

آناتومی عضلات باز کننده ساعد
آناتومی عضلات باز کننده ساعد

> لاغری شکم با مزوتراپی لاغری <

درباره دکتر حسین باقری

حسین باقری ، پزشک هستم (فارغ التحصیل از ایران)، osteopath (فارغ التحصیل از کانادا) و ورزشکار(بیشتر از نوع extreme)، پزشک ورزشی ، مربی رسمی فدراسیون بدنسازی ، عضو رسمی انجمن پزشکان ورزشی ، پزشک رسمی فدراسیون فوتبال ، علاقمند به تکنولوژی ، مشاور چندین باشگاه بدنسازی در تهران بودم و اکنون در کانادا مشغول مطالعه و درمان در حوزه آسیب های ورزشی، اسکلتی-عضلانی ( Myofascial ) و بازتوانی هستم.

بررسی

کرانچ عضلات مایل شکمی یا کرانچ پهلو

کرانچ عضلات مایل شکمی یا کرانچ پهلو

> رژیم لاغری سریع برنامه بدنسازی لاغری شکم با مزوتراپی لاغری

نظر(دیدگاه)

  1. سلام ببخشید من یه سوال داشتم
    امکانش هست عضله دور کننده پا و دست با ورزش یا هرچیز دیگه لاغر بشه یا کوچیک تر شه؟؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 67 = 71