عضلات سینه
عضلات سینه

عضلات سینه

> رژیم لاغری سریع <

عضلات سینه

عضله ی سینه ای بزرگ یا پکتورالیس ماژور Pectoralis Major ، عضله ای بادبزنی است که از دو بخش یا دو سر آناتومیکی تشکیل شده است . سر بالایی ، یا سر ترقوه ای که از استخوان ترقوه آغاز می شود و سر پایینی سر جناغی که از استخوان جناغ ( جناغ سینه ) بلند می شود . هر دو سر از دیواره سینه به طرف خارج رفته به تدریج در هم فرو می روند تا تبدیل به یک تاندون واحد شوند سپس به بخش فوقانی استخوان بازو می چسبند .

هنگام اتصال عضله سینه ای بزرگ به استخوان بازو سر بالایی آن به زیر سر پایینی متصل می شود و انقباض این عضله ، موجب حرکت در مفصل شانه می شود . عضله سینه ای بزرگ حرکات نزدیک شدن ، خم شدن و چرخش داخلی بازو را انجام    می دهد ، بدین ترتیب بازو را به جلو حرکت می دهد و حرکاتی مانند شنا روی زمین یا بغل کردن را ممکن می سازد .

هر چند سینه ای بزرگ از لحاظ آناتومیکی فقط به دو بخش تقسیم می شود ولی از لحاظ عملکردی سه بخش ( بالایی ، میانی و پایینی ) محسوب می شود که بر اساس زاویه حرکت بازو تقسیم بندی می شود.

همچنین با تغییرات وضعیت مفصل شانه ، تارهای معینی از عضله سینه ای در مزیت مکانیکی بهتری برای ایجاد حرکت قرار می گیرند . تارهای دیگر عضله سینه ای همچنان فعال بوده اما به دلیل وضعیت مفصل شانه قادر به انقباض نمی باشند .

 

IMG_6178(1)

 

دیواره کناری قفسه سینه توسط عضله دندانه ای قدامی یا سراتوس انتریور Serratus Anterior پوشیده شده این عضله از پشت عضله کتف شروع شده و به سمت جلوی قفسه سینه کشیده می شود تا به هشت دنده بالایی بچسبد . لبه دندانه ای این عضله حاشیه ی پایینی و خارجی عضله ی سینه ای را پدید می آورد .

عضله دندانه ای قدامی استخوان کتف را به سمت جلو کشیده ( پروتراکشن ) و آن را در مقابل قفسه سینه ثابت نگه می دارد . عضله دندانه ای قدامی در اکثر تمرینات سینه فعال است خصوصاٌ در مرحله قفل شدن آرنج در شنای روی زمین یا پرس سینه ، بیشترین درگیری را دارد .

 

serratus_anterior
serratus_anterior

 

عضله سینه ای کوچک یک عضله عمقی است که در زیر عضله سینه ای بزرگ قرار دارد و قابل دیدن نیست . این عضله نسبت به سایر عضلات سینه عملکرد جزئی دارد و سهمی در حجیم شدن سینه ندارد .

IMG_6179

> لاغری شکم با مزوتراپی لاغری <

درباره دکتر حسین باقری

حسین باقری ، پزشک هستم و ورزشکار ، پزشک ورزشی ، مربی رسمی فدراسیون بدنسازی ، عضو رسمی انجمن پزشکان ورزشی ، پزشک رسمی فدراسیون فوتبال ، علاقمند به تکنولوژی ، مشاور چندین باشگاه بدنسازی در تهران