عضلات سینه
عضلات سینه

عضلات سینه

> رژیم لاغری سریع <

عضلات سینه

عضله ی سینه ای بزرگ یا پکتورالیس ماژور Pectoralis Major ، عضله ای بادبزنی است که از دو بخش یا دو سر آناتومیکی تشکیل شده است . سر بالایی ، یا سر ترقوه ای که از استخوان ترقوه آغاز می شود و سر پایینی سر جناغی که از استخوان جناغ ( جناغ سینه ) بلند می شود . هر دو سر از دیواره سینه به طرف خارج رفته به تدریج در هم فرو می روند تا تبدیل به یک تاندون واحد شوند سپس به بخش فوقانی استخوان بازو می چسبند .

هنگام اتصال عضله سینه ای بزرگ به استخوان بازو سر بالایی آن به زیر سر پایینی متصل می شود و انقباض این عضله ، موجب حرکت در مفصل شانه می شود . عضله سینه ای بزرگ حرکات نزدیک شدن ، خم شدن و چرخش داخلی بازو را انجام    می دهد ، بدین ترتیب بازو را به جلو حرکت می دهد و حرکاتی مانند شنا روی زمین یا بغل کردن را ممکن می سازد .

هر چند سینه ای بزرگ از لحاظ آناتومیکی فقط به دو بخش تقسیم می شود ولی از لحاظ عملکردی سه بخش ( بالایی ، میانی و پایینی ) محسوب می شود که بر اساس زاویه حرکت بازو تقسیم بندی می شود.

همچنین با تغییرات وضعیت مفصل شانه ، تارهای معینی از عضله سینه ای در مزیت مکانیکی بهتری برای ایجاد حرکت قرار می گیرند . تارهای دیگر عضله سینه ای همچنان فعال بوده اما به دلیل وضعیت مفصل شانه قادر به انقباض نمی باشند .

 

IMG_6178(1)

 

دیواره کناری قفسه سینه توسط عضله دندانه ای قدامی یا سراتوس انتریور Serratus Anterior پوشیده شده این عضله از پشت عضله کتف شروع شده و به سمت جلوی قفسه سینه کشیده می شود تا به هشت دنده بالایی بچسبد . لبه دندانه ای این عضله حاشیه ی پایینی و خارجی عضله ی سینه ای را پدید می آورد .

عضله دندانه ای قدامی استخوان کتف را به سمت جلو کشیده ( پروتراکشن ) و آن را در مقابل قفسه سینه ثابت نگه می دارد . عضله دندانه ای قدامی در اکثر تمرینات سینه فعال است خصوصاٌ در مرحله قفل شدن آرنج در شنای روی زمین یا پرس سینه ، بیشترین درگیری را دارد .

 

serratus_anterior
serratus_anterior

 

عضله سینه ای کوچک یک عضله عمقی است که در زیر عضله سینه ای بزرگ قرار دارد و قابل دیدن نیست . این عضله نسبت به سایر عضلات سینه عملکرد جزئی دارد و سهمی در حجیم شدن سینه ندارد .

IMG_6179

> لاغری شکم با مزوتراپی لاغری <

درباره دکتر حسین باقری

حسین باقری ، پزشک هستم و ورزشکار ، پزشک ورزشی ، مربی رسمی فدراسیون بدنسازی ، عضو رسمی انجمن پزشکان ورزشی ، پزشک رسمی فدراسیون فوتبال ، علاقمند به تکنولوژی ، مشاور چندین باشگاه بدنسازی در تهران

بررسی

کرانچ عضلات مایل شکمی یا کرانچ پهلو

کرانچ عضلات مایل شکمی یا کرانچ پهلو

> رژیم لاغری سریع برنامه بدنسازی لاغری شکم با مزوتراپی لاغری

نظر(دیدگاه)

  1. با سلام و آرزوی شاد باش……دکتر بنده دچار بیرون زدگی کتف هستم که برخی آن را با بیماری (کیفوز)اشتباه میگیرند…..ستون فقرات من مشکلی ندارن بلکه بیرون زدگی کتف های من از پشت حالت گوژ شکلی پیدا کرده و از رو برو هم سرشانه هام حالت رو به جلو پیدا کرده……لطفا کمکم کنید یا آدرس مطب رو برام ارسال کنید تا خدمت برسم…با تشکر محسن هستم از کرج

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 71 = 78