عضلات پشت
عضلات پشت

عضلات پشت

> رژیم لاغری سریع <

عضلات پشت

به لحاظ آناتومیکی ، بخش خلفی تنه ( پشت ) شامل چندین لایه عضله است که مثل ساندویچ روی هم قرار گرفته اند . از نظر عملکردی و برای برآوردن اهداف رشته پرورش اندام ، پشت سه بخش در نظر گرفته می شود که همانند قطعات سه گوش لایه دوزی شده یک لحاف است . بخش بالایی پشت از عضله بزرگ سه گوش مانندی به نام عضله ذوزنقه ای ( تراپزیوس Trapezius ) ساخته شده است . منشأ این عضله از بالاترین نقطه ستون فقرات ، از جمجمه تا آخرین دنده ها ( یعنی تمام مهره های گردنی و  سینه ای) امتداد دارد . تارهای بالایی عضله ذوزنقه ای ( در گردن ) به لبه خارجی شانه روی ترقوه ، زائده آخرمی و کتف متصل شده است . تارهای بخش میانی و پایینی ذوزنقه ( در بخش بالای پشت ) به استخوان کتف ( تیغه شانه ) متصل می شوند .
بخش بالایی ذوزنقه با بالا بردن و چرخش کتف به حرکات بالا انداختن و دور شدن شانه کمک می کند . بخش میانی ذوزنقه کتف ها را به هم نزدیک می کند و شانه ها را به طرف عقب می کشد ، بخش پایینی ذوزنقه کتف را به پایین حرکت می دهد .
بخش زیرین عضله ذوزنقه ای شامل سه عضله است ، که تکیه گاه کتف به ستون مهره ها هستند . بالا برنده کتف ( لواتور اسکاپولا levator scapulae )، متوازی الاضلاع ( رومبوئید Rhomboids ) بزرگ و متوازی الاضلاع کوچک . عضلات بالا برنده کتف به بخش بالایی ذوزنقه برای حرکت بالا بردن کتف کمک می کنند . عضلات متوازی الاضلاع همراه با بخش میانی عضله ذوزنقه سبب نزدیک شدن کتف ها به ستون مهره ها می شوند . این عضلات نزدیک کننده ی کتف ها زیر ذوزنقه قرار دارند و باعث افزایش ضخامت عضلانی بخش بالای پشت می شوند .

 

بخش میانی عضلاتی پشت

بخش میانی پشت شامل عضله پشتی بزرگ ( لاتیسیموس دورسی Latissimus Dorsi ) است که یک عضله بادبزنی شکل پهن است . این عضله از نیمه پایینی ستون مهره ها و برجستگی پشتی استخوان لگن (ستیغ خلفی استخوان لگن) شروع می شود . از این منشأ عریض تارهای عضله پشتی بزرگ به هم نزدیک می شوند و تاندون نوار مانندی را ایجاد می کنند که به بخش بالایی استخوان بازو ( نزدیک تاندون عضله سینه ای بزرگ ) متصل می شود . با انقباض پشتی بزرگ ، حرکت در مفصل شانه به وجود می آید . پشتی بزرگ بازو را به پایین و عقب ( باز شدن شانه ) می کشد . از این رو در تمریناتی مانند کشش زیر بغل با دستگاه ، بارفیکس و حرکات پارویی به خوبی تقویت می شود . همچنین پشتی بزرگ بازو را به پهلوی بدن می چسباند ( نزدیک شدن ) .

 

بخش پایین عضلات پشت

بخش پایین پشت از عضلات راست کننده ستون مهره ها ( یا خاجی شوکی erector spinae ) تشکیل شده که در تمام طول ستون مهره ها ، امتداد می یابند . در ناحیه کمری ، عضلات راست کننده ستون مهره ها به سه دسته تقسیم می شوند : خاصره ای دنده ای Iliocostalis  ، طویل Longissimus و شوکی Spinalis . این عضلات رکن قدرت بخش پایینی پشت هستند که سبب ثبات ستون مهره ها ، راست کردن بالاتنه و قوس ستون مهره ها به عقب می شود .

 

عملکرد عضلات پشت

عضلات ذوزنقه ای و پشتی بزرگ در حرکات شانه و بازو نقش عمده ای ایفا می کنند . عضلات خاجی مهره ای سبب حرکات ستون مهره ها و بالاتنه می شوند . تمریناتی که عضلات پشت را تقویت می کنند عبارتند از : بالا انداختن شانه ( شراگ ) ، زیربغل با سیم کش ، بارفیکس ، حرکات پارویی و فیله کمر ( باز کردن کمر ) . حرکت لیفت مرده یا دد لیفت Dead lift تمرین ترکیبی و چند مفصلی است که تمام عضلات پشت را در بر می گیرد .

آناتومی عضلات پشت
آناتومی عضلات پشت

> لاغری شکم با مزوتراپی لاغری <

درباره دکتر حسین باقری

حسین باقری ، پزشک هستم (فارغ التحصیل از ایران)، osteopath (فارغ التحصیل از کانادا) و ورزشکار(بیشتر از نوع extreme)، پزشک ورزشی ، مربی رسمی فدراسیون بدنسازی ، عضو رسمی انجمن پزشکان ورزشی ، پزشک رسمی فدراسیون فوتبال ، علاقمند به تکنولوژی ، مشاور چندین باشگاه بدنسازی در تهران بودم و اکنون در کانادا مشغول مطالعه و درمان در حوزه آسیب های ورزشی، اسکلتی-عضلانی ( Myofascial ) و بازتوانی هستم.

بررسی

کرانچ عضلات مایل شکمی یا کرانچ پهلو

کرانچ عضلات مایل شکمی یا کرانچ پهلو

> رژیم لاغری سریع برنامه بدنسازی لاغری شکم با مزوتراپی لاغری

نظر(دیدگاه)

  1. اول: برای تقویت کمر چه حرکتی انجام بدهیم؟ بین سه حرکت فیله کمر هایپراکستنشن و لیفت رومانیایی و سلام ژاپنی، کدامیک موثرتر برای کمر است؟
    دوم: حرکات کمر روی پشت پا هم تاثیر داره، پس حرکات فیله را قبل از حرکات جلوپا و چهارسر انجام بدهیم یا بعد از آن؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 1 =