صفحه نخست / تغذیه / ویتامین B 5 یا پنتوتنیک اسید یا Pantothenic Acid
ویتامین B 5 یا پنتوتنیک اسید یا Pantothenic Acid
ویتامین B 5 یا پنتوتنیک اسید یا Pantothenic Acid

ویتامین B 5 یا پنتوتنیک اسید یا Pantothenic Acid

> رژیم لاغری سریع <

ویتامین B 5 یا پنتوتنیک اسید یا Pantothenic Acid

 

اسید پنتوتنیک یک جزء از ساختار کوآنزیم A یا CoEnzyme A می باشد ، که یک ترکیب با اهمیت فراوان در فرآیند متابولیسم  انرژی است . ویتامین ب ۵ از طریق کوآنزیم A در متابولیسم پروتئین ، متابولیسم چربی و متابولیسم کربوهیدرات تاثیر خود را ایفا می کند .

 

نیاز روزانه به ویتامین B 5 یا پنتوتنیک اسید یا Pantothenic Acid

اسید پنتوتنیک به میزان کافی در مواد غذایی وجود دارد و احتمال کمی دارد که یک ورزشکار دچار نقص در ویتامین B 5 باشد به شرطی که انرژی لازم به بدنش برسد . ولی چنانچه کمبود در اسید پنتوتنیک یا ویتامین B 5 رخ دهد علائم این کمبود شامل خستگی ، ضعف ، و بی خوابی است . بیشترین میزان ویتامین B 5 در گوشت قرمز ، غلات کامل ، نخود و لوبیا  وجود دارد . دوز مکمل های ویتامین B 5 معمولا تا ۱۰ میلی گرم در روز است که تقریبا ۲ برابر DRI یا دوز مورد نیاز روزانه ویتامین ب ۵ قلمداد می شود و دوز مناسب روزانه ویتامین B 5 تقریبا ۵ میلی گرم در روز است .

 

 

 

مسمومیت با ویتامین B 5 یا پنتوتنیک اسید یا Pantothenic Acid

 

شواهدی برای مسمومیت با مقادیر بیشتر ویتامین ب ۵ وجود دارد بنابر این ورزشکاران باید این ویتامین را با دقت فراوانی مصرف کنند تا دچار مسمومیت با پنتوتنیک اسید نشوند .

 

رابطه بین عملکرد ورزشکار و ویتامین B 5 یا پنتوتنیک اسید یا Pantothenic Acid

 

به نظر می رسد بین ویتامین B 5 و عملکرد ورزشکار روابط محتملی وجود داشته باشد که البته این شواهد هنوز کافی نیستند و نیاز به تحقیقات بیشتری وجود دارد . در مطالعاتی که تاکنون بر روی میزان نیاز بدن ورزشکار به ویتامین B 5 در ورزشکاران انجام شده است ، نشان داده شده است که نیاز ورزشکار به ویتامین ب ۵ حدودا ۱۰ میلی گرم در روز می باشد که اگر ورزشکاری این میزان را مصرف کند عملکرد خوبی خواهد داشت  . نکته جالب در مورد مصرف این میزان پنتوتنیک اسید این است که از این ۱۰ میلی گرم ویتامین ب ۵ مصرف شده روزانه توسط ورزشکار ، تقریبا ۵ تا ۷ میلی گرم آن از طریق ادرار دفع می شود که این طور به نظر می رسد شاید این میزان بیشتر از نیاز ورزشکار باشد که نیاز به مطالعات بیشتری در آینده است.

> لاغری شکم با مزوتراپی لاغری <

درباره دکتر حسین باقری

حسین باقری ، پزشک هستم (فارغ التحصیل از ایران)، osteopath (فارغ التحصیل از کانادا) و ورزشکار(بیشتر از نوع extreme)، پزشک ورزشی ، مربی رسمی فدراسیون بدنسازی ، عضو رسمی انجمن پزشکان ورزشی ، پزشک رسمی فدراسیون فوتبال ، علاقمند به تکنولوژی ، مشاور چندین باشگاه بدنسازی در تهران بودم و اکنون در کانادا مشغول مطالعه و درمان در حوزه آسیب های ورزشی، اسکلتی-عضلانی ( Myofascial ) و بازتوانی هستم.

بررسی

نیاز بدن به منگنز

نیاز بدن به منگنز

> رژیم لاغری سریع برنامه بدنسازی لاغری شکم با مزوتراپی لاغری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 3 =