صفحه نخست / لیپوماتیک / لیپوساکشن
لیپوساکشن
لیپوساکشن

لیپوساکشن

> رژیم لاغری سریع <

لیپوساکشن

لیپوساکشن یکی از رایج ترین اعمال زیبایی در جهان است و امروزه به شیوه های مختلفی انجام می شود . این جراحی در سال ۱۹۷۶ توسط جئورجیو و  آرپند فیشر به دنیا معرفی شد و لیپوساکشن تامیسنت یا لیپوساکشن استاندارد نام گرفت که امروزه لیپوساکشن ، لیپو اسکالپشن ، لیپو اسکالپچر ، لیپوپلاستی و لیپوپلاستی با ساکشن نیز نامیده می شود . در لیپوساکشن استاندارد که خطرات بسیاری داشت و لیپوساکشن به کمک ساکشن یا Suction Assisted Liposuction نیز نامیده می شد جراح ابتدا به کمک تزریق محلول تامیسنت ( محلولی که حاوی سالین و اپی نفرین است ) اقدام به جداسازی چربی از بافت و نیز بی حسی موضع می کند و سپس با استفاده از یک لوله باریک به نام کانولا که به یک وکیوم فشاری یا همان ساکشن متصل بود اقدام به خارج کردن بافت چربی می نماید . استفاده از محلول تامیسنت در واقع سبب کاهش خونریزی و کاهش درد می شود . لیپوساکشن استاندارد خطرات فراوانی همچون آسیب به عروق ، آسیب به اعصاب ، ایجاد لخته و در مواردی حتی منجر به فوت بیمار نیز می شده است . در سال ۱۹۸۷ استفاده از امواج اولتراسونیک جهت تخریب بافت چربی توسط اسکودری پیشنهاد شد و در سال ۱۹۹۲ زوکی سه مرحله لیپوساکشن اولتراسونیک را شرح داد که شامل تزریق محلول ، استفاده از انرژی اولتراسونیک و از طریق پروب های تیتانیوم ، ریمدلنیگ نواحی درمان شده بود . سرانجام در سال ۱۹۹۸ بود که سیلبرگ استفاده از امواج اولتراسونیک با شدت و فرکانس بالا را که از طریق پوست ارسال می شود  تحت عنوان لیپوساکشن اولتراسونیک پیشنهاد نمود .

 

لیپوساکشن قدرتی | Power assisted Liposuction

 

در لیپوساکشن قدرتی از یک کانولا که نوک آن منعطف بوده و قادر به عقب و جلو رفتن نیز بود استفاده می شود که در شکل زیر می توانید مشاهده کنید . این روش نسبت به روش لیپوساکشن استاندارد ، روش بهتری بوده و با آسیب کمتری و کارآیی بیشتری همراه بوده است .

 

کانولای منعطف در لیپوساکشن
کانولای منعطف در لیپوساکشن

 

ویزر | The Vibration Amplification of Sound Energy at Resonance

 

این شیوه از لیپوساکشن که به اختصار ویزر و یا حتی ویزرلیپو هم نامیده می شود انرژی اولتراسونیک به صورت مداوم و یا منقطع برای شکسته شدن بافت چربی استفاده می شود که البته بعد از شکسته شدن چربی ها ساکشن می شوند .( شکل زیر )

پروب ویزر
پروب ویزر
دستگاه ویزر که شامل مولد امواج اولتراسوند ، ساکشن حاوی محلول تامیسنت ، چربی و اندکی خون است .
دستگاه ویزر که شامل مولد امواج اولتراسوند ، ساکشن حاوی محلول تامیسنت ، چربی و اندکی خون است .

 

 

لیپوساکشن اولتراسونیک خارجی | External Ultrasonic Assisted Liposuction

 

لیپوساکشن اولتراسونیک خارجی که لیپوساکشن به کمک اولترا سوند خارجی نیز گفته می شود ، نوعی از لیپوساکشن است که در آن از امواج اولتراسوند با فرکانس بالا به صورت تماس پوستی ( Trans cutaneous ) برای از بین بردن سلول های چربی استفاده می شود . در این روش پس از تزریق محلول ، یک پروب در سطح پوست و داخل بافت چربی قرار داده می شود که به یک مولد امواج اولترا سوند متصل است و سبب ویبره شده پروب ( باسرعت بسیار بالا تا ۲۰۰۰۰ بار در ثانیه) می شود . این وبراسیون شدید سبب تولید یک میدان انرژی می شود که منجر به آب شدن چربی ها می شود . سپس با استفاده از یک دستگاه آسپیراسیون یا مکش ، سلول ها و بافت چربی نابود شده خارج می شود . این روش در واقع مدل اصلاح شده لیپوساکشن است و بر خلاف لیپوساکشن از ساکشن استفاده نمی کند بلکه از آسپیراسیون جهت خارج سازی بافت چربی استفاده می کند که عوارض لیپوساکشن را به حداقل می رساند و لیپوساکشن را تبدیل به یک جراحی زیبایی ایمن نموده است و خطر آسیب به عروق و اعصاب را به حدود صفر رسانده است . همچنین تحقیقات گشترده نشان داده است که استفاده از امواج اولتراسونیک با فرکانس و شدت بالا کارآیی لیپوساکشن اولتراسونیک خارجی را دو چندان نموده است . مجموع این مزایا ، ناخوشی بیمار را در حین و پس از عمل کاهش داده و کارآیی عمل را افزایش داده است . لیپوساکشن اولتراسونیک خارجی گزینه بسیار خوبی برای افراد با چاقی موضعی متوسط محسوب می شود . اخیرا لیپوساکشن اولتراسونیک خارجی با فرکانس ۲-۳ مگا هرتز و توان ۳W برای شکل دهی و فرم دهی بدن نیز استفاده می شود و نتایج درخشانی به همراه داشته است .

 

انواع لیپوساکشن اولتراسونیک خارجی | External Ultrasonic Assisted Liposuction

 

در حال حاضر دو روش عمده در لیپوساکشن اولتراسونیک خارجی وجود دارد که بیشتر در تعداد ترانس دیوسر فرق دارند که در یکی از یک ترانسدیوسر استفاده می شود و در دیگری از دو عدد و نیز در تنوع خارج سازی چربی مایع از بدن . در یکی از آسپیراسیون ساتفاده می شود و در دیگری از ماساژ و کمپرشن تراپی

 

 

لیپوساکشن اولتراسونیک داخلی | Internal Ultrasonic Assisted liposuction

 

لیپوساکشن اولتراسونیک داخلی در واقع همان لیپوساکشن اولتراسونیک خارجی است با این تفاوت که امواج اولتراسوند از طریق یک کانولا که وارد بدن می شود ساطع می شود .

 

 

سروما

 

از جمله عوارض لیپوساکشن اولتراسونیک است . سروما به صورت تجمع آب در سطح پوست در ناحیه درمان شده پدیدار می شود و معمولا خود به خود بهبود می یابد .

 

درمان ژنیکوماستی با لیپوساکشن اولتراسونیک

 

در سال ۲۰۰۳ روهریخ و همکارانش ثابت کردند که لیپوساکشن اولتراسونیک درمان خوبی برای بیماران مبتلا به ژنیکو ماستی است . بافت سفت و فیبروزه پستانی در مبتلایان به ژنیکوماستی به خوبی با لیپوساکشن اولتراسونیک برداشته شده و اسکار کمی به جای می گذارد .

 

> لاغری شکم با مزوتراپی لاغری <

درباره دکتر حسین باقری

حسین باقری ، پزشک هستم (فارغ التحصیل از ایران)، osteopath (فارغ التحصیل از کانادا) و ورزشکار(بیشتر از نوع extreme)، پزشک ورزشی ، مربی رسمی فدراسیون بدنسازی ، عضو رسمی انجمن پزشکان ورزشی ، پزشک رسمی فدراسیون فوتبال ، علاقمند به تکنولوژی ، مشاور چندین باشگاه بدنسازی در تهران بودم و اکنون در کانادا مشغول مطالعه و درمان در حوزه آسیب های ورزشی، اسکلتی-عضلانی ( Myofascial ) و بازتوانی هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

54 + = 58