صفحه نخست / تغذیه / کلسیم Calcium
کلسیم Calcium
کلسیم Calcium

کلسیم Calcium

> رژیم لاغری سریع <

کلسیم Calcium

 

کلسیم یک ماده معدنی مهم برای ساختار استخوان ها و دندان ها ، انعقاد خون و نقل و انتقالات عصبی است . DRI کلسیم یا دوز مجاز روزانه کلسیم تقریبا برابر با ۱۰۰۰ میلی گرم در روز در خانم ها و آقایان بالغ است .

 

کمبود کلسیم Calcium

 

نقص یا کمبود در کلسیم شامل نقایص استخوانی ( نیر راشیتیسم )، افزایش شکنندگی استخوان ها ( نظیر شکستگی های در زمینه پوکی استخوان یا استرسی ) و تغییرات در فشار خون است .

 

مسمومیت با کلسیم Calcium

 

شواهد اندکی از مسمومیت با دوز های بالای کلسیم موجود است اگرچه واضح است که استفاده زیاد و طولانی مدت کلسیم سبب تغییر اسیدیته معده شده و در نتیجه سبب اختلال در جذب پروتئین ها می شود . همچنین با توجه به رقابتی بود جذب مینرال ها در روده کوچک ( کلسیم ، روی ، آهن و منیزیوم ) افزایش مصرف کلسیم سبب ایجاد اختلال در جذب سایر مواد معدنی خواهد شد . همچنین به همین علت مصرف همزمان مکمل کلسیم که معمولا حاوی مقادیر زیاد کلسیم است با غذاهای آهن دار به عنوان مثال ، منجر به سوء جذب آهن شده و در طولانی مدت سبب آنمی فقر آهن می گردد .

 

منابع غذایی کلسیم Calcium

 

منابع غذایی کلسیم شامل لبنیات (  شیر ، پنیر ، ماست ) ، سبزیجات علفی تیره ( اسفناج ،بروکلی ،فلفل سبز ) و لوبیا و نخود سبز و .. است . کلسیم و برخی از مواد معدنی دیگر ( به ویژه آهن ، منیزیوم و روی ) به راحتی به اگزالیک اسید موجود در سبزیجات علفی سبز متصل شده و غیر قابل جذب می شوند . بنابر این اگرچه سبزیجات علفی محتوای مینرال خوبی دارند ولی به خوبی آن را در اختیار بدن نمی گذارند و نیاز به آماده سازی دارند . اگزالات قابل حل در آب بوده و بنابراین با مختصری جوشاندن در آب ، بخش زیادی از اگزالات خارج می شود ولی مینرال ها همچنان باقی خواهند ماند . این تکنیک به خوبی کلسیم را در اختیار بدن می گذارد و در قبایل بدوی که دسترسی به لبنیات نداشته اند به خوبی استفاده می شده است . همچنین با توجه به تلخ بود اگزالات ، پس از خروج آن ، سبزیجات پخته شده طعم بهتری می یابند .

 

 

کلسیم
کلسیم

 

رابطه بین عملکرد ورزشی و کلسیم Calcium

 

مطالعات گوناگونی بر روی رابطه مصرف کلسیم ، عملکرد ورزشی و تراکم استخوانی انجام شده است . معمولا ورزشکاران مکمل کلسیم را برای کاهش احتمال شکستگی استخوان ها مصرف می کنند و نه برای بهبود عملکرد ورزشی . فعالیت ورزشی خود سبب بهبود تراکم استخوان می شود و کم تحرکی خود از علل کاهش تراکم استخوانی است . در ۱۹۹۰ نشان داده شد که کودکان  و بالغینی که کمی بیشتر از میزان نیاز روزانه و حدود ۱۵۰۰ میلی گرم کلسیم در روز مصرف می کنند تراکم استخوان بهتری دارند اگرچه در بالغینی که معادل نیاز روزانه یعنی ۱۰۰۰ میلی گرم مصرف می کردند چنین بهبودی مشاهده نشد و تراکم استخوان ها طبیعی بود . برای داشتن تراکم استخوان خوب علاوه بر کافی بودن کلسیم بدن ، باید ویتامین D  و نیز فعالیت بدنی کافی وجود داشته باشد . حتی همان طور که در مقاله ویتامین D به آن اشاره شد در یک مطالعه در ژیمناست ها نور خورشید فاکتور مهم تری نسبت به مصرف کلسیم در تراکم استخوان ها محسوب شد .

 

آمنوره و تراکم استخوان ها

 

نگرانی دیگری که در خانم ها وجود دارد آمنوره ( قطع قاعدگی ) است .که به شدت در ارتباط با رشد کم استخوان ها در خانم های جوان و یا دمینرالاسیون استخوان ها در ورزشکاران مسن تر است . آمنوره علل متعددی دارد نظیر نرسید انرژی کافی ، استرس فیزیولوژیک ، اختلالات غذایی ، کمبود سطح چربی در بدن ، فقر آهن ، سطوح بالای کورتیزول ،  و بیش تمرینی . ورزشکاران حرفه ای تر در معرض خطر بیشتری نسبت به آمنوره قرار دارند . هر درمانی که این علت های زمینه ای را برطرف نماید به خانم های دچار آمنوره کمک می کند . حتی اگر خانم دچار آمنوره کلسیم کافی دریافت کند مشکلش حل نخواهد شد زیرا استروژن کمی در خون وی جریان دارد و این کمبود استروژن سبب مهار رشد استخوان ها می گردد .

 

قرص کلسیم برای خانم ها ضروری است ؟

> لاغری شکم با مزوتراپی لاغری <

درباره دکتر حسین باقری

حسین باقری ، پزشک هستم (فارغ التحصیل از ایران)، osteopath (فارغ التحصیل از کانادا) و ورزشکار(بیشتر از نوع extreme)، پزشک ورزشی ، مربی رسمی فدراسیون بدنسازی ، عضو رسمی انجمن پزشکان ورزشی ، پزشک رسمی فدراسیون فوتبال ، علاقمند به تکنولوژی ، مشاور چندین باشگاه بدنسازی در تهران بودم و اکنون در کانادا مشغول مطالعه و درمان در حوزه آسیب های ورزشی، اسکلتی-عضلانی ( Myofascial ) و بازتوانی هستم.

بررسی

نیاز بدن به منگنز

نیاز بدن به منگنز

> رژیم لاغری سریع برنامه بدنسازی لاغری شکم با مزوتراپی لاغری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 55 = 62