صفحه نخست / بدنسازی | ورزش / متابولیسم پروتئین
پروتئین
پروتئین

متابولیسم پروتئین

> رژیم لاغری سریع <

متابولیسم پروتئین

پروتئین از کربن ، هیدروژن ، اکسیژن ، نیتروژن و در برخی موارد از سولفور تشکیل می شود . پروتئین تنها ماده غذایی حاوی نیتروژن است ، حقیقتی که هم آن را حیاتی و هم سمی می سازد . پروتئین از بلوک های اسید آمینه تشکیل شده است .

 

پروتئین
پروتئین

اسیدهای آمینه ضروری|اسیدهای آمینه غیر ضروری

برخی از این اسیدهای آمینه می توانند از اسیدهای آمینه دیگر تولید گردند که اسید های آمینه ضروری یا Essential Amino acids نامیده می شوند و برخی دیگر این طور نیستند و حتما باید از طریق غذا به بدن برسند که اسیدهای آمینه غیر ضروری یا NonEssential Amino acids نام می گیرند . سردرگی زیادی درباره اسید های آمینه غیر ضروری در عوام وجود دارد . زیرا نام گذاری آن ها تحت عنوان غیر ضروری این ذهنیت را ایجاد می کند که آن ها چندان ضروری نیستند . اما این برداشت درست نیست و هر دو دسته اسیدهای آمینه ضروری و اسیدهای آمینه غیر ضروری اهمیت یکسانی در فرآیندهای متابولیک بدن دارند.

 

ساخت پروتئین ها

 

اسیدهای آمینه با یکدیگر ترکیب می شوند تا واحد ساختاری بزرگ تری به نام پروتئین ها را ایجاد کنند . زمانی که فرد مواد غذایی پروتئینی می خورد ، این مواد ابتدا در بدن به پلی پپتیدها شکسته می شوند و سپس به اسید های آمینه تجزیه می شوند . اسید های آمینه وارد خون شده و به بافت ها سرازیر می شوند و در آن بافت ها تبدیل به پروتئین های مورد نیاز بافت می شوند . در واقع بافت ها اسیدهای آمینه را تبدیل به پروتئینی می کنند که مورد نیازشان است .برای اطمینان از اینکه سلول ها قادر اند پروتئین های مورد نیازشان را بسازند باید اسیدهای آمینه ضروری به اندازه کافی در دسترسشان قرار گیرد . برخی تصور می کنند برای آنکه مو و ناخن خوبی داشته باشید باید پروتئین های ابتدایی یا Primary Proteins نظیر ژلاتین که مو وناخن از آن ها ساخته شده اند را مصرف کنید . ژلاتین Gelatin یک پروتئین با کیفیت پایین یا low-Quality با توزیع اسید آمینه ضعیف است . به عبارت ساده تر و عامیانه تر ، خوردن مو و ناخن ! سبب نمی شود که شما مو و ناخن بهتری داشته باشید !!! مفهوم درست تر این است که فرد همه اسیدهای آمینه ضروری را مصرف کند تا سلول ها توانایی ساخت هر آنچه دلشان بخواهد را داشته باشند .

 

ساخت پروتئین ها
ساخت پروتئین ها

 

اسید های آمینه و اعصاب

 

چندین اسید آمینه تاثیر ویژه ای روی اعصاب دارند و به خاطر این تاثیرات شناخته شده ، این اسیدهای آمینه با هدف افزایش کارآیی های مورد نظر فروخته می شوند . به عنوان مثال تریپتوفان اسید آمینه ای است که جهت ریلکس کردن و خوابیدن فروخته می شود . اما خطرات مصرف زیاد یک اسید آمینه به تنهایی به حدی زیاد است که حتما باید تحت نظر پزشک مصرف گردند . بهترین استراتژی مصرف مواد غذایی با آرایش بسیار متنوعی از اسیدهای آمینه است تا بدن بتواند به خوبی پروتئین های مورد نیازش را بسازد .

 

پروتئین مصرفی اضافی چه می شود ؟
پروتئین مصرفی اضافی چه می شود ؟

پروتئین مصرفی اضافی چه می شود ؟

ترانس آمیناسیون | دی آمیناسیون

 

کبد بخش اصلی در ساخت پروتئین است و به طور مداوم نیاز بدن به پروتئین ها و ساخت اسیدهای آمینه و پروتئین ها را برای تامین نیاز های متفاوت بدن نظاره و ارزیابی می کند . ساخت پروتئین ها از طریق فرآیندهای ترانس آمیناسیون و دی آمیناسیون صورت می پذیرد . در ترانس آمیناسیون یا TransAmination نیتروژن از یک اسید آمینه برای ساخت اسید آمینه دیگری استفاده می شود . در دی آمیناسیون یا DeAmination نیتروژن از اسید آمینه برداشته شده و به Ammonia تبدیل می گردد و کربن باقیمانده به چربی تبدیل شده و ذخیره می گردد و یا به گلوکوز تبدیل می گردد ( به ویژه اسید آمینه های آلانین و گلوتامین ) و یا مسوزانده می شود و تبدیل به انرژی می گردد . زمانی که مقدار پروتئین مورد نیاز بدن تامین شد ، بقیه پروتئین مصرفی وارد فرآیند دی آمیناسیون می شوند . آمونیوم تولید شده در روند دی آمیناسیون برای بدن سمی و خطرناک است و آنزیم های کبدی آمونیوم را تبدیل به اوره می کنند . اوره در ادرار ترشح شده و از بدن خارج می شود . بنابر این توجه کنید که هر چه پروتئین مصرفی بیشتر شود ، میزان تولید آومنیوم بیشتر شده و اوره بیشتری باید از بدن دفع شود و کربن های به جا مانده در بدن تبدیل به چربی شده و در بافت چربی ذخیره می شوند .

 

 

> لاغری شکم با مزوتراپی لاغری <

درباره دکتر حسین باقری

حسین باقری ، پزشک هستم و ورزشکار ، پزشک ورزشی ، مربی رسمی فدراسیون بدنسازی ، عضو رسمی انجمن پزشکان ورزشی ، پزشک رسمی فدراسیون فوتبال ، علاقمند به تکنولوژی ، مشاور چندین باشگاه بدنسازی در تهران

بررسی

استروئید آنابولیک یا استرویید آنابولیک Anabolic Steroids چیست ؟

استروئید آنابولیک یا استرویید آنابولیک Anabolic Steroids چیست ؟

> رژیم لاغری سریع برنامه بدنسازی لاغری شکم با مزوتراپی لاغری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 4 =