صفحه نخست / تغذیه / ویتامین ها Vitamins
ویتامین ها
ویتامین ها

ویتامین ها Vitamins

> رژیم لاغری سریع <

ویتامین ها Vitamins

 

ویتامین ها موادی هستند که سلول ها برای انجام واکنش های شیمیایی خاص به آن ها نیاز دارند . برخی از این ویتامین ها به ویژه ویتامین های خانواده B نقش ویژه ای در متابولیسم و سوزاندن کربوهیدرات ها ، چربی و پروتئین ایفا می کنند و از آنجابی که ورزشکاران انرژی بیشتری نسبت به افراد عادی می سوزانند به این ویتامین ها بیشتر خواهیم پرداخت . سایر ویتامین ها به تنظیم مواد معدنی می پردازند . به عنوان مثال ویتامین D به جذب بیشتر کلسیم و فسفر از مواد غذایی می پردازد . هماهنگی میان ویتامین ها و مواد معدنی نقش مهمی در عملکرد بدن دارد . دانستن این موارد به ورزشکار نشان می دهد که باید طیف وسیعی از ویتامینها و مواد معدنی را مصرف کنند تا همه نوع ویتامین و مواد معدنی لازم در دسترس سلول ها قرار گیرد .

 

انواع ویتامین ها Vitamins

 

ویتامین ها به دو دسته اصلی ویتامین های قابل حل در آب و ویتامین های قابل حل در چربی تقسیم می شوند .

 

 

ویتامین ها Vitamins
ویتامین ها Vitamins

 

 

ویتامین های قابل حل در آب برای عملکرد به محیط آبی نیاز دارند نظیر ویتامین B  و ویتامین C و ویتامین های قابل حل در چربی برای عملکرد به محیط چربی نیاز خواهند داشت نظیر ویتامین A ، ویتامین D ، ویتامین E  و ویتامین K . سلول ها می توانند ویتامین ها را برای مصارف بعدی در خود ذخیره کنند . مثلا اگر ۲ روز پیش ویتامین سی مصرف کرده باشید و دیروز مصرف نکرده باشید بدن می تواند از ویتامین سی ذخیره شده استفاده نموده و عملکردش مختل نگردد . ویتامین های قابل حل در چربی ظرفیت ذخیره سازی بسیار بیشتری دارند . این تفاوت در ظرفیت ذخیره سازی سبب می شود که نیاز باشد ویتامین های قابل حل در آب هر روز مصرف گردند زیرا ظرفیت ذخیره سازی بسیار کمی دارند . همچنین این را نیز شنیده اید که  ” ویتامین های قابل حل در آب را به هر میزان که دوست دارید می توانید مصرف کنید زیرا مقادیر اضافی از طریق ادرار دفع خواهد شد . اگر چه تقریبا صحیح است که مقادیر اضافی ویتامین های قابل حل در چربی نظیر ویتامین D  و ویتامین A می تواند سبب مسمومیت شود ولی اگر شما ویتامین های قابل حل در آب را نیز بیش از حد مجاز مصرف کنید دچار مشکل خواهید شد . یک نمونه از این اتفاق در نوروپاتی محیطی ( بی حسی انگشتان ) ناشی از مصرف مقادیر بیش از اندازه ویتامین B6 اتفاق می افتد . حتی گفته می شود مقدار ۵۰۰ میلیگرم روزانه برای مدت طولانی می تواند این اتفاق را دائمی کند .

> لاغری شکم با مزوتراپی لاغری <

درباره دکتر حسین باقری

حسین باقری ، پزشک هستم و ورزشکار ، پزشک ورزشی ، مربی رسمی فدراسیون بدنسازی ، عضو رسمی انجمن پزشکان ورزشی ، پزشک رسمی فدراسیون فوتبال ، علاقمند به تکنولوژی ، مشاور چندین باشگاه بدنسازی در تهران

بررسی

نیاز بدن به منگنز

نیاز بدن به منگنز

> رژیم لاغری سریع برنامه بدنسازی لاغری شکم با مزوتراپی لاغری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 3 =