صفحه نخست / بدنسازی | ورزش / چربی سوزی در ورزش و فعالیت بدنی
چربی سوزی در ورزش و فعالیت بدنی
چربی سوزی در ورزش و فعالیت بدنی

چربی سوزی در ورزش و فعالیت بدنی

> رژیم لاغری سریع <

چربی سوزی و ورزش

حتی باریک ترین ، متناسب ترین و سالم ترین ورزشکار نیز یک منبع ذخیره ای انرژی از چربی ها را دارد . مقدار متوسط چربی ذخیره شده در بافت چربی یا Adipose Tissue حدود ۵۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ کالری است ! یعنی انرژی کافی برای اینکه ۸۰۰ تا ۱۶۰۰ کیلومتر را پیاده بروید و یا بدوید . یعنی با این انرژی ذخیره شده اگر فرضا تهران سکونت دارید می توانید ۳ بار به رشت بروید و برگردید ! علاوه بر این ورزشکاران حدودا ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ کالری چربی را نیز در بافت عضلانی  ذخیره می کنند . حال به یاد آورید که در کربوهیدرات ها توضیح دادیم که این مقدار در مجموع کمتر از ۲۰۰۰ کالری بود ! بدن انسان این چربی ها به شکل تری گلیسرید در بافت چربی ذخیره می کند و چربی ها در شرایط مناسب و در حضور اکسیژن آماده انرژی رسانی و تامین کالری مورد نیاز بدن هستند . بیشترین چربی سوزی در ۶۰ تا ۶۵ درصد VO2MAX رخ می دهد و در درصدهای بالاتر VO2MAX اکسیژن کافی برای تامین بیشتر نیاز بدن از چربی ها وجود نخواهد داشت و بدن بیشتر بر کربوهیدرات ها تکیه می کند .

 

چربی سوزی در ورزش

 

همان طور که در تری گلیسرید ها توضیح دادم ، تری گلیسرید ذخیره شده در بافت چربی برای تولید انرژی به مولکول های بنیادین خود یعنی گلیسرول و اسید چرب شکسته شده و وارد پلاسمای خون می شود . گلیسرول در دسترس تمامی سلول ها برای تولید انرژی جهت متابولیسم قرار خواهد گرفت و اسید های چرب نیز به عضلاتِ در حال فعالیت انتقال می یابند تا برای تولید انرژی مور استفاده قرار گیرند . این اتفاق برای تری گلیسرید ذخیره شده در بافت عضلانی نیز رخ می دهد و اسید چرب در همان عضله جهت تولید انرژی مورد استفاده قرار می گیرد ولی گلیسرول دو را را در پیش می گیرد یا مثل اسید چرب در همان عضله سوزانده می شود و انرژی آزاد می کند و یا وارد پلاسمای خون شده و در دسترس سایر بافت ها به عنوان یک منبع انرژی قرار می گیرد .

 

> لاغری شکم با مزوتراپی لاغری <

درباره دکتر حسین باقری

حسین باقری ، پزشک هستم و ورزشکار ، پزشک ورزشی ، مربی رسمی فدراسیون بدنسازی ، عضو رسمی انجمن پزشکان ورزشی ، پزشک رسمی فدراسیون فوتبال ، علاقمند به تکنولوژی ، مشاور چندین باشگاه بدنسازی در تهران

بررسی

استروئید آنابولیک یا استرویید آنابولیک Anabolic Steroids چیست ؟

استروئید آنابولیک یا استرویید آنابولیک Anabolic Steroids چیست ؟

> رژیم لاغری سریع لاغری شکم با مزوتراپی لاغری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

45 + = 52